Nelahozeves Keramické slavnosti - 24.4.2005 Blamáž

Zámek Nelahozeves

Renesanční zámek Nelahozeves najdeme nad levým břehem Vltavy ve stejnojmenném městečku ve ve Středních Čechách asi 30 km severně od Prahy. Roku 1992 byl zámek navrácen v restituci Martinovi Lobkowiczovi, synovi posledního majitele. Každý den celoročně si můžete prohlédnout od 9.00 - 17.00 hodin expozici zámku, kromě pondělí.

V zámeckých interiérech je umístěno několik stovek obrazů. Sbírka obrazů Umění šesti století obsahuje velmi cenná a krásná umělecká díla (L. Cranach st. i ml., P. Breuguel st., P. Veronese, P. P. Rubens, D. Velázquez, Canaletto a další). Nás však tentokráte zaujalo něco jiného, přijeli jsme se s dětmi podívat 24. dubna na Hrnčířské slavnosti, při kterých se každoročně vyhlašuje soutěž "O dvorního keramika".

Jak to bylo s Růženkou

Bylo nebylo v jednom pěkném městečku na velkém kopečku stál zámek a v tom zámku nádvoří a na nádvoří hrnčíři. Pod zámkem v zahradě seděla přadlena, spřádala dlouhou nit a vyprávěla nám, jak to bylo s Růženkou a vřetánkem a stoletým spánkem. Prý se vůbec nepíchla o vřetánko, ale o přeslen. A kdo ví, jestli doopravdy usnula… A potom věřte pohádkám.

Jak to bylo s námi

V neděli dopoledne jsme se vydali na krátký výlet, tři kluci, čtyři dospělí, ideální poměr sil. Ocenili jsme ho při výběru a koupi překrásné keramiky. Dorazili jsme do městečka a vyšli k pokladně. Lístek jsme zakoupili pouze pro dospělé, 70Kč, děti do šesti let neplatily vstupné. Pro starší děti se dalo zvolit rodinné vstupné. Vystoupali jsme na plošinu před zámkem, cestu lemovaly stánky s keramikou a postupně se před námi se objevil pohled na další a další keramiku, občerstvení, všelijaké tretky a dobroty, koření, dobově oblečené prodejce i průvodce.

Prošli jsme celý keramický trh, kde jsme i něco nakoupili, zámecké nádvoří, tam jsme něco pojedli, zámecký park, kde jsme se vydováděli, jen návštěvu zámku jsme s malými dětmi vynechali. Ale nevadilo nám to, děti si pohráli v zámeckém parku. Byla tam střelba na hradní věž, samostříl vystřelující šípy s tupou hlavou, kterými se dal zabít zlý drak nebo jen koulení koulí a porážení kuželek, házení míčků do tlamy nenasytného rytíře, sokolníci a draví ptáci, ukázka létání menších dravců z ruky na ruku, děti držely kuřecí nožičky a dravci pěkně lítali. Velmi podrobný výklad ovšem naše malé děti příliš nezaujal. Podívali jsme se radši na ukázky různých dobových řemesel, předení, pletení košíků, zdobení keramiky, malování velikonočních vajec, vytváření keramiky na hrnčířském kruhu, dobové pochoutky.

Například už vím, proč se říká, "motáš se tu jako trdlo". Mimochodem je to výborná pochoutka, těsto namotané na váleček, obalené v cukru, skořici, s oříšky a mandlemi. Váleček s těstem se otáčí nad plamenem a cukr karamelizuje a je to ještě horké, ale náramně voňavé a chutné, mňam. Vyplatí se na ně počkat i když je výroba pomalá, zájem mlsounů je trvalý. Počkali jsme si a pochutnali si na nich cestou zpátky domů.

Bohužel jsme nemohli zůstat na vyhlášení Dvorního keramika, měli jsme jiný program, ale vzpomínáme na dopoledne prožité na zámku v Nelahozevsi pořád. Mrzí nás, že jsme úplně opominuli návštěvu zámeckého sklepení s nabídkou ochutnávky vína. Ale určitě si nenecháme ujít příští Dobové slavnosti, trdlo mi zachutnalo a kluci potřebují vědět, jestli si můžou ještě ulovit nějakého draka, když budou zase o kousek větší.

Další Dobové slavnosti na zámku v Nelahozevsi jsou plánovány na 1. až 2. října, už dopředu se těším a doufám, že si zase víkend s dětmi pěkně užijeme. Informace o slavnostech na zámku najdete na www.lobkowicevents.cz. Pokud chcete zjistit i něco o zámku, zkuste se podívat na Internetu do Průvodce na adrese http://www.pruvodce.com/nelahozeves/.


Keramické slavnosti Nelahozeves - 1Třeba mi i napište...